Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

0
1237
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Coraz więcej osób, zwłaszcza mieszkańców domów jednorodzinnych oraz właścicieli firm, myśli o instalacji paneli fotowoltaicznych pozwalających pozyskiwać prąd we własnym zakresie z energii promieni słonecznych. Wiele osób obawia się jednak kosztów zakupu poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznej i montażu. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna i jak długo należy czekać na zwrot z tej inwestycji?

Jakie są koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej?

Największym wydatkiem w momencie decyzji o zakupie instalacji fotowoltaicznej będzie zawsze zakup poszczególnych części. To nie tylko panele, w których znajdują się ogniwa przechwytujące energię słoneczną i przekształcające ją w prąd stały, ale także falownik – inwerter zamieniający prąd stały na zmienny, którego można bezpiecznie używać w gniazdkach elektrycznych, a także odpowiednie przewody. Najdroższymi częściami są same panele – koszt jednego to nawet kilkaset złotych, a najczęściej potrzeba ich ok. 10-12 w przypadku instalacji pracującej np. dla 4-osobowej rodziny. Zakup falownika to ok. 20 procent kosztów całości.

Do kosztów należy wliczyć także przygotowanie całego projektu instalacji fotowoltaicznej stosownie do potrzeb energetycznych firmy bądź klientów indywidualnych oraz miejsca, w jakim ma się ona znajdować, jak również sam montaż całości. Stanowią one w sumie ok. 15 procent kosztów inwestycji. Koszt instalacji fotowoltaicznej będzie więc w każdym przypadku inny, a najlepiej wyliczyć go wraz ze sprawdzoną firmą specjalizującą się od lat w produkcji konstrukcji pod panele fotowoltaiczne, jak El-Sun – https://el-sun.pl/. Biorąc po uwagę wszystkie uwarunkowania indywidualne klienta, przygotuje ona projekt o optymalnych kosztach, dzięki którym można liczyć na obniżenie rachunków za prąd w przeciągu kilku lat.

Ile trwa zwrot z inwestycji w instalacje fotowoltaiczne?

Ceny prądu rosną i mają rosnąć w kolejnych latach, możemy więc być pewni, że inwestycja w panele fotowoltaiczne uniezależni nas od wydatków narzucanych nam przez zewnętrznych dostawców. Już dziś, zwrot kosztów tej inwestycji zajmuje ok. 10 lat, a można go jeszcze przyspieszyć, korzystając z dotacji lub dofinansowań na fotowoltaikę. W przypadku instalacji zaspokajającej potrzeby 4-osobowej rodziny, o mocy 5 kWp, oszczędności na prądzie zgodnie z cenami z tego roku wynoszą nawet 2520 zł rocznie. Tym samym po upływie 10 lat zaczynamy pozyskiwać prąd całkowicie za darmo przez kolejne lata. Gwarancja działania paneli i całości instalacji wynosi natomiast ok. 25-30 lat, darmowa energia może być pozyskiwania nawet przez 20 lat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here