Funkcjonalne oświetlenie w pokoju dziecka

0
1911

Jak zaaranżować pomieszczenie przeznaczone dla najmłodszych? A jak powinien wyglądać pokój nastolatka? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. Na wstępie warto zaznaczyć, że pokoje naszych pociech pełnią wiele różnych funkcji – od sypialni, poprzez pokój zabaw do wnętrza przeznaczonego do nauki. W nim nasze dziecko będzie też odpoczywać i przyjmować swoich gości. Przemyślane połączenie wszystkich funkcji pozwoli stworzyć praktyczną i wygodną w użytkowaniu przestrzeń.

Czego będziemy potrzebować, aby zaaranżować pokój dla dziecka? Przede wszystkim mebli oraz zróżnicowanego oświetlenia dopasowanego do konkretnych potrzeb. W niektórych przypadkach warto wydzielić konkretne strefy za pomocą odrębnych materiałów oraz faktur.

Od czego zacząć?

Zanim zabierzemy się za aranżację pokoju dla dziecka, warto dobrze ją przemyśleć. Jakie funkcje będzie pełniło wnętrze? Czy konieczne jest urządzenie strefy przeznaczonej do nauki i odrabiania prac domowych, czy może wystarczy kącik malucha, w którym ten będzie oddawał się malowaniu i innym zabawom manualnym? Wydzielone strefy i dopasowane do nich rodzaje opraw oświetleniowych będą uzależnione od wieku dziecka oraz jego zainteresowań.

Pokój dla najmłodszych

Niemowlęta i najmłodsze dzieci nie mają jeszcze dużych wymagań co do wystroju wnętrza, co nie oznacza, że możemy sobie pozwolić na zaniedbania w kwestii doboru oświetlenia. Nawet w przypadku najmniejszych pociech warto postawić na funkcjonalne i przemyślane rozwiązania. Konieczne będzie zaaranżowanie oświetlenia głównego, które wypełni całe wnętrze światłem rozproszonym. Można wybrać lampę LED z funkcją ściemniania i źródłem światła o ciepłej barwie. Odpowiednie modele znajdziesz na stronie Lampy.it. W pokoju najmłodszych doskonale sprawdzi się też zamontowany w okolicy łóżeczka ścienny neon o delikatnym świetle, w kształcie księżyca albo gwiazdy. We wnętrzu warto umieścić kilka punktów świetlnych, które emitując ciepłe, stonowane światło nie będą razić maluszka w oczy, a jednocześnie pozwolą na stworzenie nastrojowego wnętrza.

Pokój małego ucznia

Dzień, w którym pociecha rozpoczyna naukę szkolną, stawia dużo wyzwań zarówno przed dzieckiem, jak i rodzicem. Wiąże się to z wieloma zmianami w codziennych aktywnościach oraz w wystroju dziecięcego pokoju. Pojawią się w nim nowe meble i nowe oświetlenie. Nie może zabraknąć biurka oraz ustawionej na nim biurowej lampki o białym zimnym świetle, które sprzyja koncentracji. Przy łóżku warto zamontować inną lampkę – to może być kinkiet albo lampa stojąca – przy której będzie można czytać wieczorem bajki. To oświetlenie powinno mieć barwę ciepłą, co pozwoli dziecku wyciszyć się przed snem. We wnętrzu należy też zamontować oświetlenie główne. Alternatywę stanowią natomiast dodatkowe punkty świetlne i światło dekoracyjne.

Pokój nastolatka

Czym pokój dla młodzieży różni się od wnętrza urządzonego dla dziecka w wieku szkolnym? Przede wszystkim formą opraw, które w obu przypadkach mogą być zupełnie inne. Co do funkcji, zazwyczaj w pokoju małego ucznia i nastolatka spotkamy się z oświetleniem o podobnym przeznaczeniu.

W pokoju nastolatka rolę oświetlenia ogólnego mogą przejmować zamontowane w suficie oprawy wpustowe albo reflektory umieszczone na szynach. Lampa na biurko zamiast dziecięcych kształtów częściej nawiązuje do stylu nowoczesnego albo industrialnego. Podobnie jest z oświetleniem, które pojawia się w okolicy strefy wydzielonej na nocny odpoczynek oraz oświetleniem dekoracyjnym.

Aranżując pokój dla dziecka, nie możemy zapomnieć o zróżnicowanym, dopasowanym do konkretnych potrzeb oświetleniu. To od niego będzie zależeć w dużym stopniu funkcjonalność wnętrza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here