Wiele osób przygotowujących się do rozpoczęcia sezonu grzewczego staje przed tym samym pytaniem. Jaki typ paliwa wybrać, aby jego użytkowanie okazało się „lekkie” dla naszego portfela, a zarazem wytwarzało pożądaną ilość ciepła? W tego typu kalkulacjach podstawową zasadą oceny danego paliwa jest stosunek jego ceny do jakości. W ciągu ostatnich lat zauważyć możemy stały wzrost popularności paliwa węglowego nazywanego ekogroszkiem. Niewątpliwie, wynika to zarówno z jego wysokiej wartości opałowej, jak i niewygórowanych cen. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące korzystania z tego paliwa.
Ekogroszek – do jakiego pieca?
Ekogroszek to paliwo w dużym stopniu uniwersalne. Oznacza to, że nadaje się do stosowania w różnego rodzaju urządzeniach grzewczych. Najczęściej jednak ekogroszek stosuje się w specjalnych kotłach, w których konstrukcji znajduje się tak zwany podajnik ślimakowy lub retortowy (zwany również kotłowym). Kotły tym różnią się od pieców, że wytwarzane przez nie ciepło rozprowadzone zostaje nie tylko w pomieszczeniu, w którym znajduje się samo urządzenie. Ciepło jest wentylowane specjalnymi kanałami do dalszych części budynku. Z tego powodu, kotły, w których można palić ekogroszkiem, spotkamy zarówno w domach jednorodzinnych, jak i dużych budynkach użyteczności publicznej – np. w szkołach, czy szpitalach i innych.
Najlepszym typem kotła, idealnie pasującym do spalania ekogroszku, jest kocioł wyposażony we wspomniany wyżej podajnik ślimakowy. Użytkowanie takiego urządzenia jest niezwykle proste i komfortowe. Przede wszystkim, nie wymaga od nas fizycznej obecności przy kotle w momencie podawania paliwa. Podajniki ślimakowe bowiem samoczynnie pobierają węgiel, przekładając go do paleniska. Co równie ważne, ilość aplikowanego paliwa jest zgodna z wprowadzonymi do urządzenia ustawienia – dlatego kocioł może pracować bez przerwy, regularnie uzupełniając ilość spalanego wewnątrz ekogroszku. Jest to znacząca oszczędność czasu.
Parametry ekogroszku
Ekogroszek to paliwo stałe, powstałe z węgla kamiennego oraz brunatnego. Tworzący go granulat jest wyjątkowo mały – poszczególne części nie powinny mieć więcej niż 25 milimetrów średnicy. Ponadto, w składzie ekogroszku znajduje się niska zawartość substancji niepalnych oraz zanieczyszczeń. Przekłada się to na dwie ważne cechy tego paliwa. Przede wszystkim – posiada ono wyjątkowo wysoką wartość opałową – powyżej 24 MJ/kg, przez co ilość wytwarzanego przez ekogroszek ciepła jest stosunkowo wysoka. Po drugie – dzięki niskiej zawartości zanieczyszczeń, jest to paliwo ekologiczne, które w trakcie użytkowania uwalnia wyjątkowo niską ilość zanieczyszczeń.
Osobom rozważającym możliwość zakupu ekogroszku jako paliwa stałego używanego do wytwarzania ciepła w okresie grzewczym, polecamy zapoznać się z ofertą sklepu SAM-BUD-ROL, dostępną na stronie https://www.sambudrol.pl. Wśród dostępnych paliw znajduje się kilka rodzajów ekogroszku workowanego, o różnych parametrach, przystosowanych zarówno do korzystania w domach jednorodzinnych, jak i wielkich fabrykach. Ekogroszek od firmy SAM-BUD-ROL jest wytwarzany wyłącznie z węgla najwyższej jakości, pochodzącego z polskich i czeskich kopalni węgla kamiennego i brunatnego.