Drewno, plastik czy stal? Wybieramy najlepsze dodatki do kuchni!

0
10176
kuchenne dodatki

Dla jednych jest poetyckim sercem domu, a dla innych – miejscem, które powinno (po prostu!) pięknie się prezentować. Kuchnia – bo o niej oczywiście mowa – ma wiele twarzy. A do tego, mieści w sobie wiele dodatków – zarówno tych czysto funkcjonalnych, jak i wyjątkowo dekoracyjnych.

Po tymczasowej modzie na plastik (a więc na fali sławy stylizacji bazujących na wesołym pop art) przyszedł czas na oschły, zachowawczy, ale bardzo elegancki modernizm wprowadzany do wnętrza przez zimne, stalowe dodatki do kuchni i ascetyczne meble kuchenne. Kołowrotek stylu nie byłby jednak sobą, gdyby nie wykonał kolejnej wolty. Po erze minimalizmu w nowoczesnym wydaniu – do łask wracają meble do kuchni stylizowane na sielską modłę i wnętrza nurzające się w prowansalskiej lawendzie.

Mając na uwadze wyjątkową tolerancyjność i to, że świat wielkiego designu jest dziś mocno eklektyczny – każdy z nas znajdzie wśród forsowanych propozycji coś dla siebie. I niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na drewniane zestawy czy na stalowe, kosmiczne, bardzo nowoczesne meble kuchenne – każdy też będzie musiał stanąć oko w oko z dodatkami – takimi samymi dla każdej z kuchni. A przynajmniej – takimi samymi pod względem funkcjonalności, bo jeśli chodzi o aranżacyjną wymowę – także w tej materii designerzy proponują nam mocny zawrót głowy i stylizacyjne szaleństwo.

Bambusowe, plastikowe lub szklane deski do krojenia, drewniane lub metalowe blaty, melaminowe tace i gadżety wykonane misterną  i mocno romantyczną metodą decoupage – wszystko to przewija się przez sklepowe wystawy i firmowe katalogi tylko po to, żeby finalnie trafić do naszych kuchni. Co najważniejsze – trudno jest wszystkim, wymienionym wyżej akcesoriom i dodatkom odmówić efektowności. Ale czy szklane deski do krojenia są tak samo efektowne co deski drewniane? I czy melaminowe tace są bezpieczne dla naszego zdrowia? A co z blatami – lepiej jest postawić na szlachetne, lekko staroświeckie drewno, czy na współczesne dodatki do kuchni, a więc na blaty metalowe, bardzo nowoczesne?

Odpowiedź na zadane pytania nasuwa się automatycznie – dodatki do kuchni i inne, użyteczne akcesoria powinny być dobrane zgodnie z konwencją samego pomieszczenia. Jeśli planujemy wnętrze urządzić w staroświeckim stylu – takie też, klasyczne, drewniane dodatki i meble do kuchni wybierzmy. Mało tego! Ustawmy je na widoku, tworząc z dekoracji i akcesoriów prezentowanych na tle drewnianych szafek prawdziwą, spójną i z pieczołowitością kolekcjonowaną, bardzo tematyczną ekspozycję.

W głębi szuflad przechowujmy natomiast elementy praktyczne, najlepiej sprawdzające się w swojej nominalnej funkcji. Jeśli nie lubimy chromowanych łyżek i pater – dobrze, nie afiszujmy się z nimi, ale nie odmawiajmy też takim metalowym, bardzo nowoczesnym akcesoriom ich nadrzędnych zalet. Wykorzystujmy je w praktyce, a dla wypełniania teoretycznych funkcji przeznaczmy dodatki do kuchni efektowne, ale niezbyt efektywne. Tylko tym sposobem dogodzimy wszystkim i stworzymy serce domu piękne jak z katalogowego zdjęcia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here