Odnawialne źródła energii mogą nam pozwolić znacznie obniżyć koszta rachunków za prąd. Z tego powodu, coraz więcej osób decyduje się na instalację fotowoltaiki. Ogromną zachętą dla osób, które się zastanawiają nad fotowoltaiką, jest to, że istnieją różne programy, które oferują dofinansowanie inwestycji. W dzisiejszym artykule przedstawiamy listę dotacji, z których można skorzystać.
Programy finansujące fotowoltaikę
Dotacji inwestycji fotowoltaicznych, jest całkiem sporo. Możesz znaleźć wiele programów rządowych, takich jak Mój Prąd, Moje Ciepło, Czyste Powietrze, Stop Smog, ale są też programy regionalne. Nie sposób się w tym wszystkim połapać, na szczęście istnieją firmy, które oferują pomóc w uporaniu się z papierologią. Twój wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki obsłuży eco-team.pl, zajmują się oni szeroko pojętą instalacją fotowoltaiki, pomagają również w dopełnieniu formalności z nią związanych. Może to być zbawienne, ponieważ ilość wniosków do wypełnienia w programach rządowych bywa zatrważająca.
Dofinansowanie fotowoltaiki – lista programów, z których możesz skorzystać
W naszym kraju jest kilka programów, które oferują dotację na instalację fotowoltaiczną, my chcemy skupić się na tych rządowych, ale poszukaj, może w twoim regionie są inne projekty.
Mój Prąd
To najczęściej wybierany przez Polaków program, jego budżet to 350 milionów złotych. Program oferuje bezzwrotną dotację, oferta przeznaczona jest dla osób prywatnych, które rozliczają się w systemie net-bilingu. Program może zaoferować wsparcie o wysokości 20 tysięcy złotych. Aktualnie trwa nabór, wnioski można składać do 22 grudnia 2022 roku. Trzeba jednak spełnić następujące warunki: nieruchomość, na której ma być zainstalowana fotowoltaika, musi być domem jednorodzinnym, a osoba wnioskująca o wsparcie finansowe musi być właścicielem nieruchomości oraz inwestycja musi zostać ukończona w ciągu trzech lat.
Czyste Powietrze
To program, który ma na celu zmniejszenie ilości nieekologicznych pieców w kraju. Jego budżet wynosi 100 miliardów złotych, a wsparcie finansowe jest bezzwrotne. Wnioskować mogą osoby prywatne, które chcą przeprowadzić ocieplenie budynku. Program oferuje do 69 tysięcy złotych za całkowitą termomodernizację, ale można też otrzymać dofinansowanie na samą fotowoltaikę w wysokości od 5 do 9 tysięcy złotych. Projekt obejmuje też pompy ciepła, izolację domu, rekuperację. Niestety, im wyższy dochód w gospodarstwie domowym, tym niższe dofinansowanie.
Energia Plus
To program, który skierowany jest do przedsiębiorców. Budżet tego projektu wynosi 4 miliardy złotych, jednak w przeciwieństwie do wyżej wymienionych programów, które oferowały bezzwrotną formę wsparcia, ten oferuje zaś tylko pożyczkę. Istnieje jednak możliwość częściowego umorzenia pożyczki. Pożyczka udzielana jest na maksymalnie 15 lat.
Projektów, które dofinansowują instalację fotowoltaiki, jest więcej, my skupiliśmy się na tych najbardziej znanych. Zachęcamy do sprawdzenia, czy w twoim regionie nie ma specjalnego programu, pamiętaj też, że koszt fotowoltaiki możesz odliczyć od podatku, dzięki uldze termomodernizacyjnej.