Czym jest rekuperacja?

0
3238
Czym jest rekuperacja

Rekuperacja (z ang. recuperation) to inaczej wentylacja mechaniczna dzięki której możemy odzyskać ciepło w procesie odzyskiwania energii z zanieczyszczonego powietrza. Za pomocą rekuperatora dostarczane jest z zewnątrz świeże, filtrowane powietrze przy jednoczesnym usuwaniu powietrza zanieczyszczonego CO2. W dzisiejszych czasach, przy ogromie emisji spalin do atmosfery, czyste powietrze w pomieszczeniach w których przebywamy jest niezwykle ważne, dlatego możliwości jakie daje nam ta technologia są coraz częściej cenione i wykorzystywane w budowie domów jednorodzinnych. Rozwiązania te pozwalają na wymianę powietrza o każdej porze roku, we wszystkich pomieszczeniach, przy jednoczesnym uniknięciu straty energii.

Możliwości jakie daje rekuperacja nie są osiągalne przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej przy której nie unikniemy otwierania okien a co za tym idzie zanieczyszczonego powietrza. Dzięki rekuperacji zużycie energii na ogrzanie budynku zimą spada nawet do 50%. Wszystko to możliwe jest dzięki instalacji urządzenia zwanego rekuperatorem, który jest centralą z wymiennikiem ciepła. Powietrze wciągane jest przez urządzenie w dwóch kierunkach jednocześnie przez odrębne kanały. Pierwszym strumieniem jest powietrze zaciągane i filtrowane z zewnątrz, a drugi strumień to ogrzane powietrze z naszego domu. Dzięki zastosowaniu rekuperatora, odsysane powietrze z pomieszczeń ogrzewa strumień powietrza z zewnątrz bez możliwości mieszania się.

Argumenty za i przeciw rekuperacji

Argumentem za niewątpliwie jest to że dzięki rekuperacji (wymianie) zawsze oddychasz czystym powietrzem. Przy dużym zanieczyszczeniu jest to ogromny atut technologii. Dzięki temu powietrze w domu ma zawsze wysoką wartość higieniczną, bez alergenów, związków chemicznych, nadmiernej wilgotności czy kurzu.

Kolejnym atutem tego rozwiązania jest skuteczna ochrona przed smogiem dzięki zastosowaniu odpowiedniego filtra, który jest dostosowany do poziomu zanieczyszczeń w otoczeniu domu. W ten sposób możemy zatrzymać nawet 90% pyłu i zanieczyszczeń w powietrzu. Ponadto filtry umożliwiają zatrzymanie wirusów i bakterii.

Promując ekologię i podążając za trendem minimalizowania emisji zanieczyszczeń przy jednoczesnym zmniejszeniu rachunków za ogrzanie domu, nie sposób nie zauważyć kolejnej ogromnej zalety rekuperacji jaką jest wykorzystanie energii ogrzanego już powietrza. Dzięki tej technologii rachunki za ogrzewanie zimową porą można zmniejszyć nawet o 50%.

Zastosowanie rekuperatora to też wiele innych zalet m.in.: brak przeciągów, wietrzenie dostosowane do potrzeb dzięki sterowaniu rekuperatorem wg. własnego uznania.

Wadą systemy natomiast jest stosunkowo duży koszt instalacji i eksploatacji, który zwróci nam się z upływem lat w postaci oszczędności na rachunkach na energię jak i będzie wsparciem dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Do wad możemy też zaliczyć niewłaściwą instalację rekuperatora przez niedoświadczoną firmę, a co za tym idzie awarie wentylacji i koszty związane z naprawą.

Mechaniczny system wentylacji powoduje przesuszenie powietrza, co kwalifikuje się do niewielkich wad rekuperacji, lecz dzięki niedrogim, dostępnym rozwiązaniom, jakim są nawilżacze powietrza, skutki tego przesuszenia nie będą odczuwalne.

Jaka firma do montażu rekuperacji?

Wybierając firmę do instalacji systemu należy kierować się profesjonalnym podejściem i doświadczeniem firmy. Prawidłowo wykonana wentylacja mechaniczna w naszym domu jest równie ważna co instalacja gazowa, elektryczna czy wodna. Czasem warto dopłacić za kompleksową usługę w ramach której firma zajmie się nie tylko montażem ale i dostosowanym do naszych pomieszczeń projektem, a w przyszłości wykwalifikowanym serwisem urządzeń i kanałów wentylacji.

Więcej informacji o rekuperacji znaleźć można na: https://www.wojwent.com/rekuperacja/

[Głosów:3    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here