Czym jest biały montaż?

0
3183
Czym jest biały montaż

Wykończenie łazienki, toalety lub kompleksowo wyposażonego pokoju kąpielowego w domu czy mieszkaniu wymaga wykonania m.in. białego montażu. Co kryje się pod tym pojęciem i czy biały montaż może być wykonany bez pomocy specjalistów?

Biały montaż, czyli co to właściwie?

Fachowcy zapytani o biały montaż z pewnością bez zająknięcia wytłumaczą, że chodzi o wszelkie czynności polegające na instalacji poszczególnych elementów wyposażenia łazienki. Jeśli jest to łazienka z wanną, to jej zamontowanie będzie określane właśnie jako biały montaż. Może on ponadto obejmować instalację m.in.:

  • umywalek,
  • brodzika,
  • kabiny prysznicowej,
  • ceramiki,
  • armatury.

Biały montaż jest właściwie umownym zbiorczym określeniem prac w łazienkach i toaletach, które wymagają od wykonawców dużej staranności i precyzji dla uzyskania zadowalającego efektu wizualnego i bezpieczeństwa użytkowania elementów wyposażenia łazienek. Fachowcy wykonujący biały montaż muszą wybrać odpowiednie uszczelki, silikony, fugi, taśmy izolacyjne czy inne narzędzia i materiały, które pozwolą im na poprawne zamontowanie wanny czy prysznica, a nawet armatury kuchennej, którą także można podciągnąć pod to pojęcie. Montaż ten prowadzi do połączenia elementów wyposażenia sanitarnego z ciepłą i zimną wodą.

Kto świadczy usługi białego montażu?

Z reguły samodzielnie nie robi się białego montażu, o ile nie jesteśmy z zawodu hydraulikiem czy złotą rączką. Lepiej jest znaleźć fachowców, którzy w sposób profesjonalny podejdą do wykonania takich prac. Biały montaż zrealizujemy z pomocą ekspertów wyszukanych np. w serwisie Fixly.pl. Najczęściej zgłaszają się do takich przedsięwzięć firmy hydrauliczne, które montują wanny, brodziki czy ubikacje.

Fachowcy instalują umywalki i zlewozmywaki poprzez osadzenie ich na blacie w taki sposób, żeby nie było widoczne miejsce łączenia i użytego silikonu. Biały montaż może obejmować też zamontowanie baterii łazienkowych i kuchennych. Kiedy przedmiotem usługi jest zamontowanie kabiny prysznicowej, to obejmuje ona montaż nie tylko brodzika, lecz także osadzenie szyb i drzwi.

Ile kosztuje biały montaż?

Każdy, kto remontuje mieszkanie i musi wykonać biały montaż, bez wątpienia chce wiedzieć, ile za taką usługę zapłaci. Najdroższe jest podłączenie wanny z baterią prysznicową, czyli taką, z której można wyciągnąć słuchawkę na długim przewodzie. Podobny jest koszt białego montażu brodzika i kabiny prysznicowej wraz z panelem i bateriami.

Znacznie mniej klient zapłaci za tzw. punkt hydrauliczny przy białym montażu mniejszych sanitariów – toalety, bidetu, umywalki czy armatury. Instalacja baterii łazienkowych w toalecie czy w kuchni jest najtańsza. Jeśli mamy w planach montaż toalety ze stelażem podtynkowym, to cena niestety wzrośnie z uwagi na zakres prac koniecznych do wykonania przy takim białym montażu. Należy bowiem zastosować uszczelnienia całej instalacji z wykorzystaniem wełny mineralnej. Indywidualnie wyceniana jest z kolei naprawa nieprawidłowo działającej wanny czy prysznica.

Co możesz zrobić samodzielnie?

Samodzielnie zamontowanie baterii łazienkowych lub kuchennych nie jest niczym trudnym. Instrukcja na opakowaniu baterii oraz fakt, że ich instalacja zwykle jest intuicyjna, na pewno znacznie nam pomogą. Bez większej wiedzy dotyczącej budownictwa i remontów można też samemu założyć płytki do obudowania wanny lub brodziku prysznica. Jeśli jednak wydaje nam się, że prace te wykonamy niedbale i niezgodnie ze standardami, lepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie fachowców. Wówczas nie będzie potrzebna szybka naprawa uszkodzonych sanitariów.

[Głosów:3    Średnia:1.3/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here