Czym ciąć styropian?

0
10109
Czym ciąć styropian?

Do cięcia klasycznego styropianu przeznaczonego do ocieplania budynków, wykorzystuje się zwykle popularne rodzaje tradycyjnych narzędzi, takich jak piła ręczna, pilarka stołowa czy szablasta. W przypadku cieńszych arkuszy styropianu, do jego cięcia wykorzystać można nawet zwykłą żyłkę z wytrzymałego tworzywa sztucznego lub linkę stalową. Jeśli jednak zależy nam na wykonaniu niezwykle precyzyjnego cięcia, gdy na przykład chcemy przyciąć profil styropianowy, lepszym narzędziem okaże się nóż termiczny. Tego typu sprzęt zwykle stosowany jest przez profesjonalistów, ale we wprawnych rękach może przydać się również w domu.

Co to jest nóż termiczny?

To narzędzie elektryczne składające się z ramy i ostrza tnącego, którego funkcję najczęściej pełnią druty oporowe lub cienki arkusz blachy. Po przepuszczeniu prądu przez druty lub blachę metal rozgrzewa się, co gwarantuje dużą precyzję cięcia styropianu lub innych materiałów o podobnej strukturze. W przypadku zastosowań domowych noże termiczne najczęściej wykorzystywane są do docinania dekoracyjnych profili styropianowych, na przykład styropianowych listew przysufitowych, ale wykorzystać można je również do cięcia lin, gąbki czy niektórych rodzajów tkanin. Oczywiście w przypadku zastosowań typowo domowych nie ma potrzeby inwestowania w profesjonalny nóż termiczny o dużej wartości. Wystarczającym sprzętem będzie narzędzie w cenie kilkudziesięciu złotych.

Jak używać noża termicznego?

Obsługa urządzenia jest bardzo prosta, trzeba jednak zachować dużą ostrożność podczas pracy, tak by się nie oparzyć, nie uszkodzić drewnianej podłogi lub innych elementów domowego wyposażenia. Nóż wystarczy podłączyć do prądu i poczekać chwilę na rozgrzanie się ostrza. Następnie można przystąpić do pracy. Co warte podkreślenia, nóż termiczny oferuje niezwykle wysoką precyzję pracy, nieporównywalną ze stosowaniem innych rodzajów narzędzi przeznaczonych do cięcia styropianu. Dzięki niemu spasowanie dekoracyjnych listew przysufitowych lub innych, styropianowych elementów dekoracyjnych, staje się zdecydowanie łatwiejsze, a końcowy efekt wykonanych prac bardziej efektowny.

O czym pamiętać, kupując nóż termiczny?

Jeśli szukasz narzędzia do zastosowań amatorskich, wybierz prosty nóż z klingą o długości około 20 cm, bez regulacji temperatury, z wygodą rękojeścią i długim przewodem zasilającym. Jeżeli potrzebujesz sprzętu bardziej profesjonalnego, szukaj urządzenia z opcją regulacji temperatury pracy, z dłuższą klingą i specjalną szczotką do czyszczenia ostrza. W praktyce najważniejszym elementem decydującym o wygodzie pracy będzie rodzaj i sposób wyprofilowania rękojeści. Szukaj noża, który wygodnie leży w dłoni, dzięki czemu praca będzie łatwiejsza i bardziej bezpieczna.

[Głosów:19    Średnia:2.9/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here