Czy nadaję się na detektywa?

0
2442

Dzisiaj nastały czasy ogromnej popularności wszelkich seriali i powieści kryminalnych. Kiedy otworzono kierunek kryminalistyki pojawiło się mnóstwo chętnych. Jednakże – czy zawód detektywa rzeczywiście jest taki, jak to jest przedstawiane w serialach? Jakimi cechami osobowości powinien charakteryzować się prawdziwy detektyw?

Fachowcy – nieliczni na rynku

Aby się tego dowiedzieć, warto przede wszystkim zajrzeć na stronę https://detektyw.com.pl. To tam znajdziemy profesjonalistów i opisy ich pracy, które dadzą nam bardzo dokładne pojęcie o zawodzie detektywa. Warto wspomnieć krótko, że od kiedy zmieniono przepisy dotyczące zdobywania licencji detektywistycznej, detektywów z prawdziwego zdarzenia wcale nie jest łatwo znaleźć.

Predyspozycje psychiczne i zdolności

Wracając jednak do tego, co powinno cechować każdego detektywa, to są to przede wszystkim pewne wrodzone predyspozycje. Oczywiście w trakcie życia można je wzmocnić, jednak jeśli w ogóle ich nie posiadamy, to zawód detektywa może nie być dla nas. Co zatem tutaj możemy wymienić? Na pewno umiejętność logicznego myślenia, planowania i przewidywania. Co więcej – w tym fachu liczy się bez wątpienia spostrzegawczość oraz umiejętność łączenia faktów w jedną całość. To jednakże jeszcze nie wszystko. Trzeba bowiem posiadać zdolność obserwacji, umieć szybko reagować oraz

Wysoka moralność

Co może być zaskakujące dla niektórych osób to fakt, że w tym zawodzie nieraz trzeba podejmować dość trudne decyzje kierując się swoim poczuciem moralności oraz sumieniem. Trzeba być na to przygotowanym.

Wiedza

Detektyw musi także posiadać pewną wiedzę. Bez wątpienia będą to umiejętności dotyczące zbierania dowodów, zabezpieczania ich, przesłuchiwania i inne typowe dla tej profesji sprawy. Oprócz tego jednak detektyw musi posiadać wiedzę z zakresu prawa oraz dokładną znajomość Konstytucji.

Wykształcenie i postawy prawne

Po jakich studiach zostaje się detektywem? Generalnie wystarczy jedynie ukończenie specjalnego kursu, aby zostać uzyskać licencję detektywistyczną, niemniej jednak warto posiadać jeszcze dodatkowe wykształcenie np. szkołę policyjną, studium technika kryminalistyki itp.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here