Czy można zamontować instalację fotowoltaiczną na balkonie?

0
729
instalacja fotowoltaiczna dla klientów biznesowych

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne, już nas nie dziwią domki jednorodzinne z panelami fotowoltaicznymi na dachu bądź w ogródku. Często myślimy, że to korzyść zarezerwowana tylko dla właścicieli domów jednorodzinnych, okazuje się, że można zamontować instalację fotowoltaiczną na balkonie w bloku! Jak dokładnie to wygląda, opowiemy wam w poniższym artykule.

Założenie paneli fotowoltaicznych na balkonie jest możliwe, jednak wiąże się to z szeregiem różnych dokumentów i długim procesem akceptacji planu budowy paneli fotowoltaicznych. Może się więc zdarzyć, że nie uzyskamy zgody na instalację fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne na balkonie

Część osób, która mieszka w bloku zastanawia się, czy może zainstalować fotowoltaikę na własnym balkonie. Jest to możliwe, zdawałoby się, że jeśli mamy balkon, nic nie stoi na przeszkodzie. Niestety musimy przejść przez szereg formalności i uzyskać zgodę na budowę instalacji fotowoltaicznej. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy biuro ma swoją siedzibę w wybudowanym domu. Jednak wiele zależy też od wielkości balkonu, warto skontaktować się z firmą, która zajmuje się fotowoltaiką, by dowiedzieć się, czy biurowy balkon jest przystosowany do budowy. Instalacja fotowoltaiczna dla klientów biznesowych to oferta SigmaPolska.pl, co więcej, firma zajmuje się doradztwem w sprawie paneli fotowoltaicznych i może zająć się sprawami administracyjnymi związanymi z ingerencją w bryłę budynku.

Instalacja fotowoltaiczna w bloku

Czy można zainstalować w takim razie panele fotowoltaiczne na balkonie w biurze? To zależy, jeśli biuro znajduje się w bloku, konieczne będzie przejście przez wszystkie formalności, w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 roku, znajdziemy informację o tym, że wszystko, co z zewnątrz i połączone z budynkiem należy do własności ogółu mieszkańców. Co znaczy, że balkon nie jest elementem, który należy do właściciela mieszkania. Balkon jest w tej definicji nieruchomością wspólną, nawet jeżeli w praktyce, tylko właściciel mieszkania korzysta z tego balkonu. Jeśli chcemy zatem zainstalować panele fotowoltaiczne w bloku, będzie nam potrzebna zgoda całej wspólnoty i spółdzielni mieszkaniowej.

Czy panele fotowoltaiczne na balkonie są opłacalne?

Jeśli na balkonie zmieszczą się trzy lub cztery panele fotowoltaiczne, to mogą one wyprodukować mniej więcej 500 kWh na rok. Koszt jednego takiego panelu to zwykle mniej więcej 600/800 złotych, ale cena może być różna w zależności od producenta jak i dodatkowych opłat związanych z okablowaniem, mikroinwerterem i elementami montażowymi. Czy instalacja paneli fotowoltaicznych na balkonie się opłaca? Zależy od sytuacji, jeśli znamy nasze zapotrzebowanie na prąd, to możemy łatwo policzyć, w jakim czasie zwrócą nam się panele fotowoltaiczne. Minusem jest fakt, że wszelkie dotacje związane z dofinansowaniem paneli fotowoltaicznych dotyczą tylko domów jednorodzinnych. Możemy jednak montaż fotowoltaiki odliczyć od podatku.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here