Co warto wiedzieć o fotowoltaice? Jak działa w praktyce?

0
228
fotowoltaika

Fotowoltaika to obecnie jeden z bardzo często poruszanych tematów, który przykuwa uwagę ze względu na problemy energetyczne, z którymi borykają się praktycznie wszystkie kraje. Fotowoltaika jest ciekawą alternatywą dla klasycznych źródeł energii, takich jak paliwa kopalne. Jak jednak działa? Czy jest skuteczna? Czy pozwala na oszczędności? Zastanówmy się nad tym wspólnie!

Układ fotowoltaiczny to nie tylko panel słoneczny

To, co wszyscy widzimy na co dzień, to panele słoneczne. Możemy znaleźć je na dachach przedsiębiorstw i prywatnych domów, przy niektórych przejściach dla pieszych i sygnalizacji drogowej, a także na wielkich farmach słonecznych. Wszędzie tam służą do jednego celu – do zbierania promieni słonecznych. Jednak co dzieje się później, że z promieni słonecznych pojawia się prąd?

Przetwarzanie energii słonecznej na prąd elektryczny odbywa się poprzez specjalny system inwerterów, które mają za zadanie zmienić rodzaj energii. Pozwalają na zamianę prądu stałego, powstającego w ogniwach fotowoltaicznych, na prąd zmienny – czyli dokładnie taki, który możemy znaleźć w gniazdkach w naszych domach. Dopiero ten prąd jest rozprowadzany po całej domowej/firmowej sieci elektrycznej. Jednocześnie w sieci tej znajduje się specjalny miernik, który pozwala na ocenę wydajności pracy układu fotowoltaicznego, a także urządzenia sterujące, które mogą decydować o tym, co dzieje się z energią elektryczną, na przykład czy nadwyżki trafiają do magazynu energii, czy raczej będą kierowane do ogólnej sieci elektrycznej.

Czy to wydajne źródło energii w Polsce?

Najpewniej zastanawiasz się, czy w Polsce, gdzie nie mamy zbyt wielu słonecznych dni, możliwe jest efektywne korzystanie z paneli słonecznych i całej fotowoltaiki. Okazuje się, że tak.

Układy takie jak zaprezentowane pod adresem https://columbusenergy.pl/dla-domu/fotowoltaika/ cechują się budową dostosowaną do polskich warunków pogodowych. Oznacza to, że panele słoneczne zbierają energię elektryczną nawet wówczas, gdy nasłonecznienie nie jest wysokie – tak naprawdę wystarczy, aby był dzień. Wystarczy ich właściwe rozmieszczenie, które uwzględnia naturalne przeszkody (np. drzewa, wysokie budynki, okna dachowe) i położenie budynku (kierunki świata), aby osiągnięte były niezwykle wysokie ilości energii elektrycznej. Wielu osobom nie potrzeba w domach prywatnych już innego zasilania.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, iż inwertery są nowoczesnymi urządzeniami o wysokiej jakości, które zapewniają efektywną zamianę prądu stałego w zmienny. Dzięki temu na tym krótkim odcinku nie powstają straty. Co więcej, energia może być produkowana z nadwyżką w ciągu bardzo słonecznych dni. Nadwyżkę można zmagazynować w domowym magazynie energii, skąd będzie czerpana w chwili, gdy układ fotowoltaiczny nie wyprodukuje wystarczającej ilości energii (np. w nocy). Efekt? Cała energia jest wykorzystywana w 100%, bez konieczności jej oddawania, a późniejszego czerpania z ogólnej sieci. To wydajne, tanie i bardzo wygodne rozwiązanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here