Co to jest wertykulator? Szczególnie przydatny na wiosnę

0
1169

Ogród lub podwórko to miejsca wypoczynku i relaksu oraz bliskiego kontaktu z naturą. Wymagają jednak wiele pracy oraz stałej pielęgnacji. Na szczęście do dyspozycji mamy coraz więcej różnego rodzaju narzędzi, również tych z napędem elektrycznym, takich jak na przykład popularna kosiarka lub odśnieżarka.

Ogrodnik w spodniach na szelkach z grabiami i konewką, jakiego wizerunek pamiętamy z dzieciństwa, albo jaki wciąż pojawia się od czasu do czasu w ilustrowanych książeczkach dla dzieci, dawno już przestał być obowiązującym standardem. Obecnie ogrody uprawia się o wiele sprawniej i przyjemniej.

Trawnik się liczy

Naturalnie zawsze chyba pozostaną miejsca wymagające ręcznej pielęgnacji, ale sekator czy motyka przydają się z coraz mniejszą częstotliwością. A biorąc pod uwagę, że krzewy i rabatki zajmują zwykle znacznie mniejszą powierzchnię ogrodu niż trawa, warto skupić się na tym co stanowi dla nich tło.

Zadbany trawnik, na którym tak chętnie bawią się dzieci, albo na którym siadamy aby odpocząć po męczącym dniu liczy się nie mniej niż najbardziej dekoracyjne elementy obszaru wokół domu. Trudno zresztą wyobrazić sobie obecnie właścicieli domków jednorodzinnych nie posiadających kosiarek, będących w użyciu regularnie przez cały sezon.

Zimą oczywiście do akcji wkracza u nich zwykle odśnieżarka. Ale nadal niewielu ze szczęśliwych posiadaczy wymienionych sprzętów ma świadomość, że oprócz nich istotną rolę w całorocznej pielęgnacji trawnika odgrywa wertykulator. Pojęcie wertykulacji, chociaż jest to niezwykle użyteczna technika, wciąż stosunkowo rzadko budzi jakiekolwiek skojarzenia.

Wertykulacja trawnika może zaważyć o jego wyglądzie przez cały rok

Wertykulacja polega na usuwaniu z powierzchni trawnika różnego rodzaju zanieczyszczeń albo innych niepożądanych elementów w postaci: filcu, mchu czy chwastów. Dzięki temu zabiegowi z trawy usuwane są też różnego rodzaju drobnoustroje, takie jak bakterie albo grzyby.

Jest to bardzo istotne, ponieważ kiedy pozostają, mogą zniweczyć wszystkie pozostałe zabiegi pielęgnacyjne i wygląd trawnika na długi czas. Różne ciekawe modele znajdziesz na https://mtdsklep.pl/odsniezarki-spalinowe.html.

Wertykulowanie a wiosenne porządki

Wertykulację przeprowadza się szczególnie po zakończeniu sezonu zimowego, aby przygotować trawnik na kolejny sezon zieleni. Wówczas, kiedy odśnieżarka przestaje się już przydawać a jego powierzchania pokryta jest wszystkim co dotąd przykrywał biały puch.

W związku z tym zaraz po zakończeniu roztopów prace na trawniku po usunięciu gałęzi i innych większych elementów najlepiej rozpocząć od użycia wertykulatora.

Co to jest wertykulator? Jak wygląda i jakie daje efekty?

Wertykulator jest zatem maszyną, zbliżoną nieco wyglądem do kosiarki, pozwalającą na samodzielne i proste przeprowadzanie wertykulacji na własnym podwórku. Dzięki jego stosowaniu gleba staje się bardziej żyzna, a trawa – gęstsza. Ponadto trawnik traktowany systematycznie wertykulatorem będą tworzyły zdrowsze i bardziej sprężyste źdźbła. Nie tylko z powodu usunięcia szkodliwych czynników, co niewątpliwie ma wpływ na jego kondycję. Po użyciu wertykulatora składniki odżywcze, zawarte chociażby w nawozach, przyswajane są przez rośliny o wiele lepiej.

Dlatego dbając o trawnik przez cały rok pamiętajmy o wertykulacji – a już wkrótce przekonamy się o jej dobroczynnych efektach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here