Balkon w bloku – jak zaaranżować taras?

0
4670
Balkon w bloku

Balkon to jedno z ciekawszych pomieszczeń w naszym domu. Przeznaczone jest do relaksu, odpoczynku na świeżym powietrzu, spotkań rodzinnych. Dlatego ważne jest, aby balkon był dla nas funkcjonalny, komfortowy i pasował do reszty naszych wnętrz. Jak więc zatem najlepiej go urządzić?

Po pierwsze – podłoga na blokowym balkonie

Przy wyborze materiału warto kierować się następującymi wskazówkami:

  • Podłoga balkonowa powinna być wykonana z trwałego materiału, który jednocześnie jest łatwy w utrzymaniu czystości oraz atrakcyjny dla oka.
  • Na początku musimy ustalić na którą stronę świata skierowany jest balkon, ponieważ nie każde tworzywo odporne jest na długotrwałe działanie promieni słonecznych lub opady atmosferyczne. Tutaj liczy się też ewentualne zadaszenie balkonu.
  • Dobrze jest wybrać posadzkę mało skomplikowaną w ułożeniu i niewymagającą częstego i skomplikowanego procesu konserwacji. Musimy znać konstrukcję naszego balkonu by stwierdzić, czy dany materiał nie będzie dla niego za ciężki.
  • Ostatnim czynnikiem jest cena, nie tylko samych materiałów, ale także niezbędnych narzędzi oraz preparatów.

Najbardziej popularne i przyjemne dla oka jest drewno. Jest to materiał naturalny, uniwersalny, przyjemny w kontakcie ze skórą i atrakcyjny wizualnie. Może nadać naszemu balkonowi elegancki, nowoczesny, lub tradycyjny styl. Najczęściej kupując materiał otrzymujemy zaimpregnowane już drewno, czasem jednak warto wykonać ten proces samodzielnie, powtarzając go 2 razy w roku, by zachowało swój kolor. Mając posadzkę balkonową z drewna nie musimy obawiać się zimy – śnieg i lód mogą przeleżeć, po stopnieniu nasz materiał nie powinien ulec zniszczeniu. Średnio za wykonanie posadzki drewnianej na balkonie o powierzchni 20m² zapłacimy około 3000 zł razem z robocizną.

Możemy też zdecydować się na płytki balkonowe, istnieje kilka ich rodzajów:

  • Gres – bardzo twarde, odporne na ścieranie oraz mróz. Wykonane są ze zmielonego kwarcu, skaleni lub kaolinu. Ich jednorodna budowa powoduje, że nie zmienią barwy nawet przy uszkodzeniach. Dostępne są różne kolory i faktury. Za metr kwadratowy gresu zapłacimy średnio 60 złotych.
  • Klinkier – płytki wykonane z gliny, wypalane w wysokich temperaturach, o podobnych właściwościach jak gres. Zwykle dostępne w kolorze rudym, brązowym lub czerwonawym. Koszt to około 50 złotych za metr kwadratowy.
  • Terakota – płytki gliniane, gdzie barwiona jest tylko ich warstwa wierzchnia. Łatwiej się ściera, może pęknąć, ma różną odporność na mróz. Bardzo duży wybór kolorów i faktur. Za metr kwadratowy terakoty zapłacimy około 70 złotych.
  • Kamień – bardzo odporny na ścieranie i warunki atmosferyczne, choć może porastać glonami i zmienić barwę. Jest to droga inwestycja – za metr kwadratowy zapłacimy około 140 złotych.

Kolejny etap – meble balkonowe na taras w bloku

Gdy mamy już wykończoną podłogę możemy zacząć urządzać nasz balkon, w tym celu musimy wybrać odpowiednie meble balkonowe. Mogą być one wykonane z przyjemnego drewna, efektownego i wytrzymałego metalu lub plastiku oraz wikliny – zależy to od naszych upodobań i oczekiwań.

Drewniane meble na pewno stworzą przytulną atmosferę, by cieszyć się ich trwałością należy wybrać drewno z gatunków egzotycznych. Meble te są trwałe, choć drogie – za komplet, czyli stolik z krzesłami możemy zapłacić około 500 złotych.

Najczęściej wybierane są jednak meble z tworzyw sztucznych – są lekkie, łatwe w utrzymaniu czystości, w miarę trwałe oraz znacznie tańsze. W dzisiejszych czasach możemy zdecydować się na tworzywo, które do złudzenia przypomina materiał naturalny, na przykład drewno czy kamień, dodają wtedy oryginalnego wyglądu przez co nasz balkon jest estetyczny. Komplet tradycyjnych mebli z tworzywa sztucznego to koszt około 200 złotych, droższe modele o bardziej designerskim wyglądzie kosztują od 300 do 500 złotych.

Dodatki, czyli stwórz niepowtarzalny klimat na swoim balkonie w bloku

Podłoga oraz meble to nie wszystko – bez dodatków nasz balkon dalej będzie surowy i minimalistyczny, dla osób, które wolą nieco bardziej przytulny klimat polecamy urozmaicić przestrzeń.

Po pierwsze – roślinność. Na balkonie możemy nieco poszaleć: umieśćmy na balustradzie donice z kolorowymi kwiatami, jeśli dysponujemy boczną ścianą o większej powierzchni możemy również na niej zawiesić donice lub kratkę, na której zasadzimy pnącza. Możemy również umieścić duże kwiaty w efektownych donicach na podłodze, dzięki czemu będziemy czuć się na naszym balkonie przytulnie, swobodnie i bliżej natury.

Pozostają jeszcze takie dodatki, jak na przykład poduszki na krzesła czy obrus na stół – grą kolorów czy wzorów możemy stworzyć fantastyczny nastrój. Na balkonie spędzamy wiosną oraz latem długie wieczory, warto więc zadbać o odpowiednie oświetlenie. Oryginalnie wyglądają duże świeczniki i mnóstwo świec, które tworzą niesamowity klimat i przyjemną atmosferę. Jeśli mamy taką możliwość możemy również zamontować na balkonie tradycyjną lampę o bardzo oryginalnym wyglądzie.

Możemy również postawić na balkonie małą komodę, najczęściej wykonane są one z drewna lub wikliny – możemy przechowywać w niej najpotrzebniejsze rzeczy: środki do pielęgnacji roślin, świece, czy gry, których używamy podczas długich pobytów na balkonie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here