Agregat prądotwórczy – jak działa, czym tak naprawdę jest

0
2280
Agregat prądotwórczy – jak działa, czym tak naprawdę jest

Agregat to urządzenie niezastąpione we wszystkich sytuacjach, w których potrzebne jest alternatywne źródło energii. To rozwiązanie cieszy się dużą popularnością, jednak ile osób wie, w jaki sposób działa? Właśnie tę kwestię poruszymy w dzisiejszym tekście.

Czym jest agregat prądotwórczy i kiedy się przydaje?

Jak działa agregat prądotwórczy? Przede wszystkim to urządzenie elektromechaniczne. Jego funkcją jest przetworzenie energii mechanicznej na energię elektryczną. Prawdopodobnie każdy spotkał się z tym urządzeniem. Wykorzystuje się je, gdy trudno o stały dostęp prądu. Przykładem takich sytuacji są różnorodne imprezy plenerowe, wymagające np. poprawnego działania nagłośnienia. Agregat przyda się nam również podczas różnego rodzaju wyjazdów: biwaków, campingów itp. Warto wspomnieć tutaj również o miejscach, w których agregat spełnia niezwykle ważną rolę; mowa o szpitalach. W razie awarii i przerwania dopływu prądu takie urządzenia jak np. aparatura podtrzymująca funkcje życiowe, nie mogą przestać działać. Aby nie narazić pacjentów na ryzyko pogorszenia się stanu zdrowia czy nawet utraty życia, w każdym szpitalu znajdują się agregaty prądotwórcze, które pełnią funkcję rezerwową

Budowa i działanie agregatu prądotwórczego

Agregat prądotwórczy składa się m.in. z silnika spalinowego, rozdzielnicy elektrycznej i prądnicy synchronicznej. Oprócz tego w urządzenia tego typu wbudowane są narzędzia kontrolno-pomiarowe. W zależności od modelu agregatu, wystąpić mogą również różnorodne obudowy, spełniające funkcję ochronną (zabezpieczają m.in. przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych, m.in. przed wilgocią). Mówiąc o budowie agregatu wspomnieć należy również o stojanie (prądnicy), wokół którego nawinięte jest uzwojenie. Wewnątrz prądnicy znajduje się magnetyczny wirnik.

W nowoczesnych agregatach zadbano o takie kwestie jak wydłużony czas działania, wymiary umożliwiające transport i zmniejszenie hałasu związanego z działaniem. W silnikach używać można różnego rodzaju paliw; najczęściej wykorzystywane są: olej napędowy benzyna, ropa naftowa, gaz ziemny. Na pewno jednak zadajecie sobie pytanie: jak działa agregat prądotwórczy? Energia, która powstała na skutek spalania paliwa zamienia się w energię mechaniczną, co wprawia wirnik prądnicy w ruch. Wirnik ten z kolei, obracając się, generuje siłę elektromotoryczną. W efekcie ten zmienny strumień magnetyczny sprawia, że w obwodzie stojana wytwarza się prąd elektryczny. Podstawą działania agregatu prądotwórczego jest więc indukcja elektromagnetyczna, bowiem w urządzeniu tym zmiana strumienia pola magnetycznego pozwala na przepływ ładunków elektrycznych.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here