3 podstawowe rodzaje gaśnic

0
2755

Jeśli wydaje Ci się, że wystarczy kupić pierwszą lepszą gaśnicę z brzegu, to niestety jesteś w błędzie. Choć prawie każdy słyszał w szkole o tym, że pożaru oleju nie gasi się wodą, to mogła umknąć Ci informacja dotycząca rodzajów gaśnic. Na naukę nigdy nie jest za późno, dlatego czas poznać trzy podstawowe typy gaśnic i ich przeznaczenie.

Gaśnica proszkowa

Ten typ gaśnic uznawany jest za najbardziej uniwersalny i podstawowy sprzęt gaśniczy, ponieważ umożliwia gaszenie pożarów aż trzech kategorii: A (ciała stałe np. drewno), B (ciecze palne np. benzyna) i C (gazy palne np. LPG). Z całą pewnością warto mieć gaśnice proszkowe na wyposażeniu firmy, zakładu przemysłowego, a nawet w domu czy też w garażu. To właśnie gaśnica z proszkiem może być wykorzystywana do gaszenia objętego pożarem samochodu.

Czym jeszcze wyróżniają się gaśnice proszkowe? Wewnątrz butli znajduje się specjalistyczny proszek, który skutecznie gasi pożary, zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia i niweluje ryzyko nawrotu palenia. Jedynym minusem tego typu sprzętu jest fakt, iż zostawiają trudne do usunięcia ślady, jednak koszt zniszczonej kanapy na pewno będzie mniejszy niż straty związane z doszczętnym spaleniem się mieszkania.

Gaśnica śniegowa

Wbrew pozorom gaśnica śniegowa ma niewiele wspólnego ze śniegiem, a w jej wnętrzu znajduje się skroplony dwutlenek węgla pod ciśnieniem. Skąd zatem taka nazwa? Podczas użycia gaśnicy, w wyniku różnych procesów powstaje mieszanina gazu i fazy stałej dwutlenku węgla, która wyglądem przypomina kryształki śniegu. Ze względu na niską temperaturę substancji wydobywającej się z gaśnicy (-78 stopni Celsjusza) nie należy podejmować prób gaszenia ludzi ze względu na ryzyko uszkodzenia ciała oraz odmrożeń.

Gaśnice śniegowe są używane przede wszystkim do gaszenia pożarów maszyn precyzyjnych i urządzeń elektrycznych do 1000 V. Warto wiedzieć, że popularna gaśnica proszkowa 4 kg może pozostawić ślady na urządzeniach i doprowadzić nawet do uniemożliwienia dalszego działania maszyny. Gaśnice śniegowe nie zostawiają takich śladów, jednak nie zaleca się ich stosowania na świeżym powietrzu ze względu na obniżenie skuteczności spowodowane rozrzedzeniem środka gaszącego pod wpływem np. wiatru.

Gaśnice pianowe: płynowe i mgłowe

Trzecim ważnym typem sprzętu gaśniczego są gaśnice pianowe, które dzielą się na płynowe i mgłowe. Są to butle ze środkiem gaśniczym, nadające się do gaszenia pożarów typu A (ciała stałe), B (ciecze palne) i F (tłuszcze i oleje w urządzeniach kuchennych). W gaśnicach AB wykorzystuje się specjalny środek pianotwórczy, natomiast w gaśnicach AF znajdują się roztwory wodne, woda lub roztwory wodne soli potasowych. Warto wiedzieć, że gaśnice AB ze strumieniem rozproszonym mogą być stosowane do gaszenia pożarów urządzeń elektrycznych, jeśli tylko pomyślnie przejdą testy dielektryczne. Gaśnice płynowe i mgłowe nie zostawiają plam na gaszonych powierzchniach.

[Głosów:1    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here