Wnętrze w stylu skandynawskim

0
2236

Skandynawia to region północnej Europy, gdzie panuje zimny i surowy klimat. Surowa, rustykalna i szara Skandynawia zachwyca projektantów wnętrz swoją prostotą i naturalnym, dzikim pięknem. Wnętrza domów urządzonych w takim właśnie stylu cechują duże, jasne okna, przestronność, kolory białe i pastelowe, jasne odcienie drewna, które układane jest na podłogach salonów, pokoi, w kuchni czy na tarasie. Dla tych, którzy nie mają czasu na odpowiednią konserwację drewna, firmy produkujące ceramikę podłogową przygotowały zestawy płytek imitujących drewno, którymi gustownie można urządzić łazienkę.

Jak urządzić dom w stylu Skandynawskim?

Meble cechuje prostota i nawiązanie do natury. Drewniane, ciosane pnie lub plastry drewna zastępują tradycyjne taborety i krzesła. Tonacje barw oparte są na bieli, naturalnych odcieniach drewna oraz delikatnych pastelowych kolorach. Skandynawskie dodatki do mebli, zazwyczaj są bardzo delikatne i z reguły wtapiają się w otoczenie lub rzucają kontrastowy, ciemny akcent w jasnym, świeżym wnętrzu. Narzuty wykonane z ciepłych włóczek, koce szydełkowe lub wykonane na drutach, o grubym splocie, zdobią: sofy, fotele, łóżka i meble wiklinowe. W kuchni pojawiają się naczynia nawiązujące teksturą i barwą do naturalnych kamieni. Drewniane misy, tace, wazony, deski do krojenia oraz szklane naczynia, to podstawowe wyposażenie kuchni w stylu SKANDI.

Pokój dla dziecka

Modne skandynawskie dodatki z powodzeniem znajdują swoje zastosowanie również w pokoju dziecięcym. Cotton balls – świecące kule wykonane z nici, jasne i pastelowe odcienie drewnianych mebelków, drewniane zabawki oraz narzuty i chodniczki we wzory norweskie to dodatki, które umilą dziecku odpoczynek lub zabawę.

Wnętrza surowe z akcentami naturalnego ciepła

Nowoczesne oświetlenie, gdzie dominują metalowe stelaże w formie sztalug o surowym wyrazie wprowadzają do wnętrza atmosferę zimnej surowości skandynawskich regionów. Jako akcent ocieplający stosowane są drewniane lub szklane latarenki, gdzie można założyć świeczki zapachowe. Na białych lub drewnianych ścianach pojawiają się platay z rysunkami zwierząt ( lisy, niedźwiedzie, renifery znajdziesz na https://ubierzswojesciany.pl/19-plakaty), drewniane zawieszki, proste i rustykalne ramy luster. Okna pozostawione bez firanek okalają jasne zasłony. Projektanci jednak idą o krok dalej i umieszczają na ścianach płytki, które do złudzenia imitują naturalne skały niczym z nad morskich klifów Norwegii. Elementem wprowadzającym życie są sukulenty, mchy oraz rojniki, które rosnąc naturalnie w swoim klimacie sadzone są w donicach i stawiane na parapetach skandynawskich wnętrz.

Skąd ta fascynacja?

Co sprawia, że skandynawskie dodatki, meble i wnętrza są tak popularne? Czyż nie jest to tęsknota za naturą i jej bliskością oraz dzikością? Chęcią życia w zgodzie z naturą, zaprzyjaźnieniem się z nią?  Jasne wnętrza, surowe choć z akcentami ocieplającymi, drewniane podłogi, rośliny i czysty świeży klimat na pewno sprzyjają wypoczynkowi i sprawiają, że czujemy się spokojni, a nasze myśli krążą harmonijnie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here