W jaki sposób urządzić mały balkon? Podpowiadamy sprawdzone triki na aranżację małych balkonów

0
4967
W jaki sposób urządzić mały balkon

Wszyscy lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej roślinności. Niestety nie każdy z nas ma możliwość posiadania własnego ogrodu. Wtedy własne balkon staje się namiastką naszego zielonego raju. Zacisznym zakątkiem, gdzie można rano wypić kawę lub odpocząć po ciężkim dniu pracy. Dlatego bardzo ważna jest przemyślana aranżacja balkonu. Często jest to miejsce łączące kilka funkcji : relaks, składzik, miejsce na wywieszanie prania, mała hodowla warzyw. Niezależnie od tego, jaką powierzchnię posiadamy i ile miejsca możemy zaaranżować, najważniejsze jest, aby zdać sobie sprawę z własnych potrzeb. Tylko wtedy, niezależnie od rozmiarów balkonu, uda nam się stworzyć miejsce w którym będziemy przebywać z przyjemnością.

Niezależnie od tego czy stworzymy na balkonie kwitnący raj, warzywno-ziołowy ogródek czy miejsce z wygodnym fotelem do relaksu i czytania książek, najważniejsze jest, aby MAKSYMALNIE wykorzystać możliwości przestrzeni jaką mamy. Jak to zrobić? W poniższym artykule podpowiadamy jakie triki wykorzystać, aby efektownie i efektywnie zaaranżować małą balkonową przestrzeń.

PUNKT 1 – ROŚLINY

● wykorzystujemy każdą przestrzeń na rośliny

Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i przesycić ją zielenią i roślinnością, musimy dostrzec jakie możliwości daje nam balkon. Wbrew pozorom nie jest to tylko balustrada, na której wieszamy doniczki z kwiatami.

Na małym balkonie bardzo ważne jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Ścianki oddzielające nas od sąsiadów, sufit, ściana przednia, podłoga, parapet okienny – w tych wszystkich miejscach, w jednych łatwiej, w innych być może troszkę trudniej, możemy zastosować rośliny. Wykorzystując podpory dla roślin, na ścianach możemy zaplanować pnącze, które ozdobi ściany. Stworzy nam zielone ekrany i ochroni nas przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Musimy tylko pamiętać, aby pnącze nie było zbyt ekspansywne i nie porastało przestrzeni balkonowej sąsiadów – chyba, że to z nimi uzgodnimy. Za pomocą donic podwieszanych, stworzymy ciekawą aranżację pod sufitem. Na rynku dostępnych jest wiele roślin o pokroju płaczącym i zwisłym, które idealnie wkomponują się w takie aranżacje sufitowe. Musimy tylko pamiętać, aby umieścić je w miejscach niekolizyjnych, z dla od okien i miejsc, gdzie możemy w nie zawadzić. Ważne, aby były to konstrukcje dosyć sztywne, nie ulegające podmuchom wiatru, gdyż ich uderzenie w szybę okienną może być groźne. Mamy także możliwość zastosować specjalne półeczki, na których możemy zawieszać lub ustawiać donice. W sprzedaży dostępne są donice z gotowymi już uchwytami, przewidzianymi specjalnie do takich aranżacji. Często zapominamy o parapecie, który jest idealnym miejscem na ustawienie skrzynek balkonowych. Dodatkowo kompozycje roślinne ustawione na parapecie będą widoczne również z wnętrza mieszkania, więc będzie to atrakcyjna dekoracja również od wewnątrz. Musimy tylko pamiętać, aby nie były zbyt wysokie i nie ograniczały dostępu światła do pomieszczenia.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą funkcjonalnych donic, najwyższej jakości, a w nich skrzynek balkonowych i donic na taras.

Zapraszamy na stronę http://ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe

PUNKT 2 – Złudzenia optyczne na małym balkonie
Aby optycznie powiększyć mały balkon ( a nawet ogród) bardzo często stosujemy efekt odbicia. Możemy go uzyskać w lustrach lub specjalnych plastikowych płytach, które również odbijają obraz, a nie są tak podatne na uszkodzenia. Dzięki temu stwarzamy wrażenie otwartej przestrzeni, nie ograniczamy tak bardzo miejsca i zacieramy jego granice.Zabawnym i pomysłowym elementem są lustra umieszczone w starych okiennych ramach, które imitują okno i otwarcie widokowe.

Na małych balkonach staramy się nie umieszczać roślin bezpośrednio na podłodze. Warto jest zastosować wyższe donice, które pozostawią na dole wolne miejsce i nie będą utrudniały przemieszczania się po balkonie. Rośliny wybierane do donic ustawionych na podłodze powinny mieć prosty, strzelisty pokrój i małe wymiary. Kompozycje roślinne niskie, o pokroju płaczącym mogą optycznie zmniejszać powierzchnię podłogi.

Stosując mocno zabudowane, całe ściany, dodatkowo akcentujemy ściany i wyznaczamy granice małego balkonu. Warto jest zastosować ażurowe elementy, które otworzą nasz balkon na przestrzeń dookoła. Dzięki temu będziemy czuć się swobodniej, jakbyśmy siedzieli w parku, sąsiadującym z naszym blokiem, a nie w małej klatce.
PUNKT 3 – Kolor na małym balkonie

Aranżując mały balkon warto pozostać przy chłodnych kolorach. Odcienie błękitu, bieli i szarości po pierwsze powiększają przestrzeń, a po drugie wprowadzają do otoczenia spokój i porządek. Na małych balkonach unikamy także mieszania kolorów, pozostajemy w jednej kolorystyce, aby nie wprowadzać chaosu.

PUNKT 4 – Meble

Poszukując odpowiednich mebli balkonowych, powinniśmy uwzględnić kilka kryteriów i nimi się kierować w wyborze. Najważniejsze jednaka by meble pasowały stylem do mebli w naszymi mieszkaniu i ich styl był stylem panującym w domu. Po pierwsze meble balkonowe powinny być wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Nie chcemy przecież chować ich do domu na noc i gdy skończy się sezon. Po drugie powinny być w miarę możliwości składane. Tak, aby w miarę potrzeby, gdy chcemy na przykład rozłożyć leżak,dało się wygospodarować dodatkową przestrzeń, składając co innego. Bardzo ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem są meble, które po złożeniu możemy zawiesić na ścianie, lub włożyć jedne w drugie. Dzięki temu uda nam się zaoszczędzić sporo miejsca.

Aranżacja małego balkonu to niewątpliwe wyzwanie. Stworzyć funkcjonalne i atrakcyjne miejsce na małej przestrzeni może okazać się trudne. Jednak odpowiednio planując przestrzeń uda nam się stworzyć własny zielony zakątek. Gdzie z przyjemnością będziemy spędzać każda wolną chwilę.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here