Wiosna jest idealnym czasem na to, by przeprowadzić gruntowne porządki w naszych czterech kątach. Ciepłe słońce zachęca, by zabrać się za sprzątanie mieszkania, a jednocześnie sprawia, że mamy więcej energii.

Warto stworzyć wcześniej plan działania, aby o niczym nie zapomnieć. Dzięki temu wnętrza będą świeże, pachnące i czyste.

Lista zadań wiosennych porządków

By przeprowadzić naprawdę dokładne porządki, sporządzamy listę zadań. Sprzątanie rozkładamy na kilka etapów, co pozwoli na na staranne uporządkowanie domu, tarasu oraz balkonu. Wiosenne porządki rozpoczynamy od góry, czyli od sufitu, poprzez najwyższe półki, schodząc coraz niżej.

Pamiętajmy także, aby sprzątać od wewnątrz, czyli zaczynając od najgłębszych zakamarków, by uniknąć ponownego czyszczenia. Dopiero, gdy dokładnie posprzątamy jeden pokój, przechodzimy do następnego. Nie możesz zapomnieć o wysokiej jakości środkach czystości, które usuną zgromadzony brud, możesz kupić je np. tutaj – https://www.golddrop.eu/.

Nie zostawiamy niedokończonej pracy. Jeśli zobaczymy efekty naszej pracy w jednym pokoju, skutecznie zmotywuje nas to do dalszego działania.

środki czystości

Niezbędne akcesoria

Na etapie przygotowywania się do wiosennych porządków, pamiętamy o zgromadzeniu wszelkich niezbędnych akcesoriów. Na liście powinny znaleźć się:

  • środki czystości dopasowane do czyszczenia poszczególnych powierzchni,
  • gumowe rękawice,
  • miotła z szufelką,
  • ściereczki,
  • mop z wiadrem.

Prawidłowe mycie szyb

Sprzątanie na wiosnę warto rozpocząć od dokładnego mycia szyb. Roztwór możemy przygotować samodzielnie. Bardzo dobrze sprawdza się płyn stworzony z dwóch łyżek octu wymieszanych z ciepłą wodą.

Nadmiar wody usuwamy z szyb gumową wycieraczką – począwszy od górnej części szyby. Wycieraczkę przecieramy czystą szmatką, aby uniknąć zacieków czy przenoszenia brudu.


Czyszczenie podłóg

Kolejny etap to mycie podłóg. Panele chronimy przed wilgocią, dlatego przecieramy je bardzo dobrze odsączonym mopem. Stosujemy dedykowany detergent, który nie zniszczy paneli. Do odkurzania wykorzystujemy miękką szczotkę. O wykładziny i dywany dbamy regularnie.

Pamiętajmy, by co jakiś czas stosować specjalną piankę do dywanów lub środek czyszczący. Podłogi drewniane myjemy przy użyciu środków z polimerami i woskami, które zapobiegną ich szarzeniu. Płytki gresowe powinniśmy przecierać preparatami do gresów rozcieńczonymi w wodzie.

Odkurzanie

Choć oczywiście odkurzamy cały rok, podczas wiosennych porządków koniecznie trzeba to zrobić nieco dokładniej. Odkurzamy zakamarki pod meblami, czyścimy listwy przypodłogowe, abażury lamp, kinkiety. Trzeba również pamiętać o zabezpieczeniu drewnianych podłóg przed zarysowaniem.

mycie podłóg

Pielęgnacja mebli drewnianych

Odpowiednie środki do pielęgnacji mebli dobieramy w zależności od tego, z jakich materiałów zostały one wykonane. Meble drewniane można czyścić suchą miękką szmatką, natomiast do pielęgnacji stosujemy preparaty do drewna. To właśnie te środki tworzą specjalną warstwę na powierzchni, która zabezpiecza przed wilgocią czy zarysowaniami. Drewnianych mebli nie stawiamy w bliskiej odległości od kaloryferów czy kominków.

Jak myć meble z wikliny?

Meble z wikliny przecieramy na sucho. Do ich pielęgnacji stosujemy ochronne środki, które zapobiegają osadzaniu się kurzu. Najlepszym wyborem będą preparaty, które w swoim składzie nie zawierają alkoholu metylowego oraz metoksy izopropanolu.

Pranie koców, poduszek i pościeli

Podczas wiosennych porządków nie możemy zapominać o kocach, poduszkach czy wymianie pościeli. Dokładnie pierzemy również narzuty, materace, nakrycia, prześcieradła.

Zanim wrzucimy je do prania, warto dokładnie zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na etykiecie. Możliwe jest pranie wszystkich rodzajów poduszek z wyjątkiem tych, które są wypełnione gąbką. Dywany rozwieszamy na zewnątrz i trzepiemy. Można je zostawić na dworze na kilka godzin dla lepszego efektu.

Wietrzenie szafy

Wiosną warto przeprowadzić także selekcję swojej garderoby. Zimowe ubrania pakujemy i przenosimy na strych lub w inne miejsce. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu i wyczyszczeniu zimowego obuwia. Odzież, której nie nosimy, oddajmy znajomym lub przekażmy na zbiórki odzieży.

Sprzątanie kuchni

Sprzątanie kuchni zwykle zajmuje najwięcej czasu. Zaczynamy od mycia lodówki. Najlepiej wyczyścić ją mokrą ściereczką z octem. Nie zapominamy o uszczelkach. Do mycia zlewozmywaka wykorzystujemy środki do stali szlachetnej. Nie stosujemy druciaków, lecz miękkie gąbki. Ważne jest także czyszczenie piekarnika. Można wykorzystać metalową łopatkę, którą delikatnie usuniemy bąble. Na koniec myjemy piekarnik czystą wodą.

Jak widać, odpowiedni plan ma kluczowe znaczenie dla wiosennych porządków. Wbrew pozorom, da się je przeprowadzić sprawnie i przyjemnie. Należy jedynie przygotować listę rzeczy do wykonania, a następnie cierpliwie wykonywać dane czynności dzień po dniu.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here