Mocowanie kabli w instalacji elektrycznej

0
1730
Mocowanie kabli w instalacji elektrycznej

Przygotowujesz się do samodzielnego montażu instalacji elektrycznej w swoim domu bądź mieszkaniu? W takim wypadku przyda ci się garść praktycznych informacji na ten temat. W niniejszym artykule poruszamy temat mocowania kabli i przewodów, stanowiących jedną z głównych części instalacji, łączących inne w sieć dostarczającą prąd do domowych sprzętów.

Elementy instalacyjne

Na instalację elektryczną składa się wiele elementów. Wśród nich wyróżnić możemy przewody, sprzęt elektroinstalacyjny, różnego rodzaju łączniki, gniazda wtyczkowe, wypustki oświetleniowe, a także odbiorniki energii elektrycznej. Można zaryzykować stwierdzenie, że z roku na rok pojawia się ich coraz więcej. Różnego rodzaju usprawnienia pozwalają nam jeszcze lepiej wykorzystywać potencjał tkwiący w naszych wnętrzach, a także w dostarczanej do nich energii elektrycznej.

Poszczególne elementy instalacji elektrycznej w mieszkaniu lub domu połączone są gęstą siecią przewodów oraz kabli. W dużej mierze to właśnie od ich odpowiedniego mocowania zależy sprawne działanie całej instalacji, a tym samym dostarczanie prądu do różnorakich urządzeń bez których nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Przyjrzyjmy się razem jak różne może być mocowanie kabli, aby lepiej zrozumieć co potrzebne jest do stworzenia w pełni funkcjonalnego systemu elektrycznego.

Rodzaje mocowania kabli i przewodów

Możemy wyróżnić kilka podstawowych sposobów montażu przewodów i kabli w instalacji elektrycznej ze względu na ich przeznaczenie. Są to:

Uchwyty płaskie

Z ich pomocą zamocujemy przede wszystkim przewody YDYp, a więc główne przewody znajdujące się w podtynkowej instalacji elektrycznej. Ich głównym zadaniem jest przytrzymywanie kabli przy tynkowaniu takich powierzchni, jak sufity, ściany, czy też podłogi. Uchwyty płaskie dzielą się na pojedyncze, oznaczane jako 2 i 3, a także podwójne, znane jako 4.

Uchwyty okrągłe

Ten typ oznaczany jest numerem 1. W przeciwieństwie do płaskich używa się ich w instalacjach telewizyjnych, internetowych, alarmowych, czy też tych związanych z szeroko pojętą automatyką domową. Składają się one bowiem z innego rodzaju przewodów przy jakich niemożliwe jest zastosowanie uchwytów płaskich.

Montaż kabli

Po wyborze odpowiednich uchwytów przychodzi czas na montaż kabli i przewodów. (Oprócz samych uchwytów mogą nam się przydać również różnego rodzaju zapinki kablowe oraz kołki i tuleje rozporowe). Na początek musimy wyznaczyć trasę jaką będą biegły kable. (Najczęściej do tego celu używany jest specjalistyczny laser krzyżowy). Po wyznaczeniu miejsc, gdzie znajdą się otwory, wywiercamy je za pomocą młotowiertarki. W otwory, za pomocą młotka wbijamy uchwyty i umieszczamy w nich kable bądź przewody. (Zwróćmy uwagę, by przylegały one ciasno do ścian). Czynność tą należy wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić kabli.

Przed rozpoczęciem mocowania kabli zawsze warto opisać poszczególne części obwodów tras kablowych. Pozwoli nam to uniknąć ewentualnych błędów w czasie pracy.

[Głosów:1    Średnia:2/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here