Listwy dylatacyjne – niezbędne wykończenie płytek

0
2037
Listwy dylatacyjne – niezbędne wykończenie płytek

Listwy dylatacyjne to niezbędny element wykończeniowy do płytek, paneli lub posadzek przemysłowych. Jeśli nie zamontujesz ich od razu po ułożeniu podłogi, może dojść do pękania czy odkształcania się kafli czy paneli. Doprowadzi to do konieczności układania ich od podstaw. Dlatego bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego rodzaju listew dylatacyjnych i zamaskowanie szczelin pojawiających się między płytkami. O tym, jak to zrobić w poprawny sposób, przeczytasz w tym artykule.

Listwy dylatacyjne do wnętrz – jak wybrać?

Listwy dylatacyjne – w zależności od materiału, z jakiego są wyprodukowane – stosuje się do wypełnienia szczelin między płytkami w budynkach lub na zewnątrz. W przypadku zakupu profili do mieszkania najlepiej sprawdzą się te wykonane z czystego aluminium lub z dodatkiem PCW oraz ze stali nierdzewnej. Można je zastosować bez względu na powierzchnię płytek i ich styl. Uniwersalny wygląd listew pozwala na zamontowanie ich nawet w przypadku designerskich kafelek w niestandardowych kolorach i wzorach.

Wybierając ten element wykończeniowy trzeba zwrócić szczególną uwagę na wysokość i szerokość listew dylatacyjnych. To od tych parametrów zależy, czy uda nam się prawidłowo wypełnić szczeliny między płytkami. Jest to bardzo ważne, ponieważ listwy służą nie tylko do zamaskowania nieestetycznych przerw pomiędzy kafelkami. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie powierzchni pod podłogą przed wilgocią. Listwy dylatacyjne znajdziesz w ofercie producenta Pawotex na stronie https://pawotex.com/listwy-dylatacyjne/

Listwy dylatacyjne przemysłowe

Kolejny rodzaj listew dylatacyjnych to te rekomendowane do posadzek i paneli przemysłowych. Ważne, by wybierając ten element wykończeniowy, zwrócić uwagę na jego wypełnienie. Do uzupełnienia wnętrza profili stosowanych w przypadku tego typu płytek wykorzystuje się materiał EPDM. Jego wysoka trwałość jest skutkiem połączenia go z listwami metodą wulkanizacji. Dlatego stalowe i aluminiowe profile dylatacyjne, wypełnione materiałem EPDM, cechują się odpornością na wilgoć i wysokie temperatury. Polecane są do miejsc, gdzie płytki lub panele przemysłowe mogą być narażone na niekorzystne warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne.

Dlaczego listwy dylatacyjne są niezbędne?

Pominięcie wykończenia płytek lub paneli za pomocą listew dylatacyjnych może skutkować przesunięciem elementów podłogi. W wyniku tego zostanie ona uszkodzona i konieczne będzie ponowne ułożenie płytek. Dlaczego? Podłoga użytkowa cały czas pracuje. Chodzenie, przesuwanie przedmiotów, mebli lub narzędzi sprawia, że panele mogą rozsuwać się na boki. W wyniku tego dochodzi do rozszczepienia się materiału podłogowego. Nie tylko wygląda to nieestetycznie, ale jest też niebezpieczne.

Jaką funkcję pełnią listwy dylatacyjne?

Profile dylatacyjne to nie tylko element wykończeniowy zabezpieczający płytki lub panele przed osuwaniem. Ich zadaniem jest również estetyczne podkreślenie przejścia pomiędzy jednym rodzajem podłogi a drugim. Przykładowo, gdy w kuchni otwartej na salon zamontowane są płytki, a w pokoju dziennym panele, profil dylatacyjny połączy te dwa rodzaje podłóg. Dodatkowo zabezpieczymy je przed przesuwaniem i uszkodzeniami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here