Jak zabezpieczyć ogród na zimę? O czym warto pamiętać?

0
1064
Jak zabezpieczyć ogród na zimę

Okres jesienny to nie tylko przepiękny spektakl, nasycony bogactwem barw, różnorodnością owoców i ziół, ale również czas, by pomyśleć, co zrobić, żeby nasz ogród był równie piękny w następnym roku, a może jeszcze piękniejszy.

Przygotowując ogród do zimy nie żałujmy czasu na staranne zaplanowanie prac, z uwzględnieniem priorytetów. W zależności od rodzaju założenia ogrodowego, musimy niezbędne zabiegi dostosować do właściwości i wymagań poszczególnych roślin. Jeżeli świadomie ograniczyliśmy naszą przydomową florę do popularnych, wytrzymałych i sprawdzonych krzewów to praca ograniczy się raczej wyłącznie do oddychania na świeżym powietrzu, ale gdy ogród jest naszym azylem, lekiem na coraz szybsza codzienność musimy potraktować go z należytym uczuciem i starannością.

Krzewy, kwiaty, trawnik.

Planując prace, które w należyty sposób przygotują nasz ogród do bezpiecznego zimowania, warto zapoznać się wymaganiami poszczególnych roślin. O ile krzewy, czy drzewka owocowe nie są aż tak bardzo narażone na destrukcyjne działanie zimowych warunków atmosferycznych, to już trawnik, a szczególnie nie taki dziko rosnący, lecz trawnik wysiewany według instrukcji producenta potrzebuje kilku czynności, aby uchronić go przed przemrożeniem i gniciem.

Trawnik zimą. Jak go przygotować?

Trawnik z siewu różni się od zwyczajnego, naturalnego trawnika. Charakteryzuje go przede wszystkim jednolitość. Przy prawidłowo przygotowanym podłożu, starannym wysianiu i odpowiedniej pielęgnacji zachowuje jednolitą strukturę, ale przez to jest również nieco bardziej narażony na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, szczególnie dotyczy to wyjątkowo niskich temperatur. Również nadmiar wilgoci, zalegające duże warstwy śniegu mogą znacząco osłabić kondycję trawnika z siewu.

Jak zabezpieczyć trawnik?

Aby zapewnić naszemu trawnikowi bezpieczne przezimowanie musimy zadbać o kilka ważnych zabiegów:

  • oczyszczenie z liści, igieł, starej trawy
  • napowietrzanie
  • aplikacja składników odżywczych
  • uregulowanie właściwego ph podłoża.

Pozostawione resztki starej trawy, czy igieł lub liści spowodują, że regularnie wysiany trawnik będzie narażony na powstawanie pustych przestrzeni, a nawet rozpowszechniania się grzyba, który osłabi z pewnością strukturę murawy.

Napowietrzanie, zwane popularnie wertykulacją sprzyja przedostawaniu się składników odżywczych do każdego źdźbła trawnika z siewu.

Zapoznanie się z wymaganiami trawnika pomoże nam w zastosowaniu odpowiednich nawozów i naturalnych składników. Czasem zły dobór składników nie sprzyja naturalnemu rozwojowi trawnika.

Ogród, jak o niego zadbać, by cieszył nas po zimie?

Poza trawnikiem, który niewątpliwie jest podstawą każdego założenia ogrodowego nie możemy zapominać o szerokiej liście wdzięcznych krzewów, traw i drzew. Najwięcej troski trzeba okazać roślinom, które zachowują nieco więcej wody niż krzewy niepotrzebujące szczególnego okrywania ze względu na grubość pędów i minimalny poziom zatrzymywanej wilgoci.

Ogród to nie tylko nasz dom.

Podczas prac przygotowujących nasz ogród do trudnych warunków zimowych pamiętajmy o małych współlokatorach. Zwierzęta, które w pewien sposób przywykły do nas przez ciepłe miesiące będą niewątpliwie liczyć na naszą gościnność również w trudnych zimowych warunkach. Przed otrzepywaniem krzewów z zeschłych liści i igieł upewnijmy się, czy jakiś ptaszek nie przygotował sobie tam mieszkanka.

Szczególną uwagę należy zwrócić przy pozbywaniu się stert liści. Jeżeli bowiem nie robiliśmy tego na bieżąco mogły się tam już ulokować jeże, chyba nasi najwięksi dzicy sprzymierzeńcy w ogrodzie.

Artykuł przygotowany przy współpracy z biurem projektowym ogrodów z Wrocławia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here