Jak oszczędzać energię zimą?

0
1694

Gdy zbliża się zima z jej krótkimi dniami oraz nadzwyczaj długimi nocami i zaczyna się sezon grzewczy nasze rachunki za prąd gwałtownie się zwiększają. Nawet najtańszy dostawca prądu nie zapełni niskie rachunki w okresie zimowym.

Czy jest możliwość zmniejszenia naszych wydatków na energię elektryczną zimą?

Odpowiedź, zdecydowanie tak. Wybranie odpowiedniego sprzedawcy energii, który oferuje tani prąd, to tylko początek. Jest wiele sposobów na ograniczenie i zmniejszenie zapotrzebowania na prąd i światło w domu czy mieszkaniu. Dla mieszkańców domów jednorodzinnym pierwszym i najważniejszym krokiem jest wykonanie termoizolacji elewacji i poddasza domu na podstawie dokładnego projektu, który jest tworzony za pomocą dokładnych pomiarów. Tego typu projekty uwzględniają nie tylko materiał z jakiego jest zrobiony dom, a także jest lokalizację oraz wszelkiego rodzaju możliwości przenikania zimna do domu i wyciekania ciepła z domu. Jakościowa termoizolacja zabezpieczy domowników od płacenia za ogrzewania podwórka zimą.

Jednak wykonanie termoizolacji domu czy mieszkania jest zabiegiem dość drogim i nie każdy ma możliwość jego wykonania, dlatego kilka drobnych trików pomocą zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd zimą.

Ustawienie optymalnej temperatury w domu

Ręczna kontrola temperatury w domu jest skomplikowana i mało ekonomiczna, dlatego jeśli jest taka możliwość warto zainstalować termostat programowalny. Termostaty tego typu mają możliwość ustawienia dokładnej temperatury w pomieszczeniu w zależności od pory dnia. Najczęściej popełnianym błędem jest ustawianie w pomieszczeniu mieszkalnym czy biurze zbyt wysokiej temperatury, co nie najlepiej wpływa na nasze zdrowie i znacznie obniża poziom odporności na zachorowania i przeziębienia, nie wspominając o wysokich rachunkach za prąd. Optymalną temperaturą dla komfortowego funkcjonowania mieszkańców waha się między 19,5 do 22 stopni Celsjusza, a dla snu najlepiej ustawić 18 stopni. Przy takiej temperaturze organizm lepiej odpoczywa, a oddychanie jest o wiele lżejsze. W okresy zimowe, gdy za oknem jest poniżej zera, a nas nie ma w domu, warto ustawiać termostat na 15 do 17 stopni.

Jak zaoszczędzić na prądzie dla urządzeń domowych?

Najwięcej energii elektrycznej, niezależnie od kraju, mieszkańców i  rodzaju pomieszczenia, zużywają urządzenia użytku codziennego, czyli wszelkiego rodzaju AGD oraz komputery, telewizory i laptopy. Zmywarkę i pralkę warto włączać tylko gdy jest w pełni załadowana, a tryb pracy wybierać według zapotrzebowania, a nie kierować się zasadą “im więcej tym lepiej”. Największe zużycie prądu oprócz kotłów ma lodówka, dlatego warto jak najbardziej ograniczyć ilość czasu, gdy jej drzwiczki są otwarte.

Tani prąd – pierwszy krok do niskich rachunków

Jest wiele sposobów na oszczędzanie na rachunkach za prąd, ale nie będzie niskich rachunków bez taniego prądu, dlatego rozejrzyj się za ofertami sprzedawców energii już dziś i bądź przygotowany do zimy. Znajdź swojego najtańszego dostawcę energii a Twój portfel będzie ci wdzięczny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here